Vse o homologaciji vozila
| Članek je bil prebran 3.543 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Kaj je homologacija?

Homologacija vozila je pravzaprav izjava, s katero se dokazuje, da je vozilo tehnično ustrezno z vsemi zakonskimi predpisi. Potrdilo oziroma izjava o skladnosti se izda pri pooblaščenih kontrolnih organih, brez nje pa ni mogoče registrirati vozila. Da bi torej svoj avtomobil lahko registrirali, moramo najprej imeti izjavo, da ustreza predpisom o skladnosti vozil. Tudi vozila, ki so že registrirana, morajo skozi postopek identifikacija vozila in pa skozi tehnično preverjanje brezhibnosti vozila. Vsako vozilo, ki se vključi v cestni promet in je registrirano v Republiki Slovenija, naj bi torej imelo izjavo o ustreznosti oziroma t.i. homologacijo vozila, katero se predloži pri prvi in vseh naslednjih registracijah.

registracijaV homologacijo je potrebno vpisovati vse dodatne predelave na vozilu, npr. če mu dodamo vlečno kljuko, ipd. To se homologira oziroma vpiše v homologacijo. V kolikor izvajalec predelave tega v homologacijo ne vpiše, vozilo pri naslednji registraciji ni skladno oziroma ne pridobi izjave o ustreznosti. V Evropi velja enotna homologacije.

Kako poteka postopek homologacije?

Ko želimo svoj avto registrirati, ga najprej tehnično pregledajo in pri tem ugotovijo, ali je vozilo zares tehnično brezhibno. Prav tako se preverja, ali je vozilo istovetno z vsemi podatki, ki so navedeni na dokumentih. Za registracijo je tako potrebno prestati tehnični pregled, ki zagotavlja tehnično brezhibnost vozila in pa homologacijo. Če ima avto razne predelave, npr. spojlerje, dodana posebna platišča, zatemnjene šipe, prebarvano barvo karoserije, dodano vlečno kljuko, ipd., potem morajo biti vse te spremembe navedene v homologacijskem kartončku. Vsaka od predelav mora imeti potrdilo podjetja, ki opravi predelavo, s čimer podjetje zagotavlja, da je bila vgradnja oziroma predelava ustrezna. Ko se spremembe vpisuje v homologacijski kartonček, se vedno natančno preveri, kako so nove komponente vgrajene v vozilo. Če predelava ni vpisana v kartonček, kršimo zakon in nas policisti lahko kaznujejo za to.

Homologiramo lahko eno ali več predelav hkrati. Pri slednjem je pomembno vedeti, da je mogoče spremembo oziroma predelavo prijaviti 15 dni od izvedbe. V tem času mora torej lastnik poskrbeti za homologacijo. Homologacijo je potrebno tudi plačati, cena pa je odvisna od tega, za koliko predelav oziroma sprememb gre. Če gre zgolj za eno predelavo, ki je enostavna (npr. zatemnjena stekla, vgrajen spojler, zamenjana platišča ali svetlobna telesa, ipd.), potem homologacija stane nekje okoli 30 evrov. Za pregled vgrajene vlečne naprave ali kljuke bo potrebno odšteti okoli 23 evrov, za identifikacijo motornega vozila pa okoli 70 evrov.

Homologacija za uvožena vozila

Za vozila, mi jih uvozimo v Slovenijo iz druge države članice je prav tako potrebno opraviti kontrolne postopke za ugotavljanje skladnosti. Postopki za ugotovitev skladnosti vozila se tako opravi, ko gre za rabljena vozila, ki so že bila registrirana v kateri drugi članici Evropske unije. Prav tako je takšen postopek potrebno izvesti tudi pri novih vozilih z enotno Evropsko homologacijo. Postopki preverjanja skladnosti se izvajajo tudi za rabljena vozila, ki se jih uvozi iz držav, ki niso članice Evropske unije ali pa tudi za povsem nova vozila, ki nimajo enotne evropske homologacije. Preden se torej odločite za nakup avtomobila v kateri tuji državi (znotraj ali zunaj EU) je dobro vedeti, da boste imeli nekaj dodatnega dela in stroškov še s homologacijo.

Vas morda zanima tudi, kateri so najbolj varni avtomobili zadnjih let? Potem preberite prispevek!

© 25. 04. 2024 - Gen-evs.si. W3B, d.o.o..