Domov » Ali zares veste, kako kupovati okna in vrata?
Ko kupujemo okna ali vrata, pa naj gre za vhodna vrata ali notranja vrata, se s svojim nakupom odločamo za naslednjih deset in še več let. Vrata ali okna namreč ne menjamo pogosto, zato je pred odločitvijo za določenega proizvajalca ali določeno obliko, model in barvo pametno dobro premisliti in izbrati tako, da bomo zadovoljni vsaj za naslednje desetletje ali še dlje. Okna, vhodna vrata in notranja vrata so tudi kar velik finančni zalogaj, še posebej, če pri nakupu upoštevamo tudi vidik kakovosti. Kakovostna in varna vhodna vrata se namreč plača, zato je včasih smiselno plačati nekaj evrov več, da smo potem s svojo izbiro zadovoljni dolgoročno.
Na kaj paziti pri nakupu stavbnega pohištva?
Ker torej zunanje stavbno pohištvo kupujemo za daljša obdobja in ker nas po drugi strani tudi stane kar precej denarja, smo za vas zbrali nekaj nasvetov, kako kupiti stavbno pohištvo, s katerim bomo zadovoljni.
- Primerjajte vsaj 3 ponudbe 3 različnih ponudnikov stavbnega pohištva. To pomeni, da vsaj 3 proizvajalcem oziroma ponudnikom pošljete povpraševanje in na ta način dobite občutek, koliko bo celoten strošek investicije.
- O menjavi stavbnega pohištva razmišljajte še preden so okna ali vrata povsem dotrajana in nedelujoča. To pomeni, da imate dovolj časa, da izberete kvalitetnega in zanesljivega ponudnika. Če se za menjavo odločate tik pred zdajci, npr. tik pred zimo, in se vam mudi, obstaja večja verjetnost, da boste morali izdelke kupiti brez temeljitega pregleda trga.
- Preverite način izdelave stavbnega pohištva. To pomeni, da si stavbno pohištvo poprej ogledate – bodisi v razstavnem salonu, bodisi na kakšnem objektu, kjer je že vgrajeno. Na ta način lahko pogledate, kako kompaktno je, kako natančno je izdelano, kako se odpira in ali je nasploh takšno, kot ste si zamislili.
- Okna, balkonska vrata in tudi nekateri modeli vhodnih ali notranjih vrat so tudi zastekljeni ali imajo vsaj polnila iz stekla. V tem primeru se je pred nakupom potrebno temeljito pozanimati, kako so ta okna zastekljena. Najbolje je, da so trislojno zastekljena, mnogi ponudniki pa nudijo tudi okna ali balkonska vrata, ki imajo v prostoru med stekli poseben žlahten plin. Na ta način je zagotovljeno, da skozi zastekljene površine ne izgubljamo prevelike količine toplote, ki jo sicer dovajamo v prostor.
- Pri vsem zunanjem stavbnem pohištvu je velikega pomena, da za lastnika objekta ne predstavlja preveliko toplotnih izgub. To pomeni, da morajo biti vhodna vrata, okna, strešna okna, balkonska vrata, stekleni vrti, itd. kljub svoji funkciji povezovanja z zunanjostjo še vedno zadosten izolator. Tovrstno stavbno pohištvo torej ne sme predstavljati prevelikih izgub skozi izolacijski zaščitni ovoj, ki ga tvorijo skupaj s fasado. Pri nakupu je tako smiselno gledati tudi na to, da so okvirji opremljeni s kar čim več izolacijskimi plastmi. Več kot je izolacijskih plasti, boljša je izolacija in manjše so potencialne izgube. Tako zunanje stavbno pohištvo zato pomeni, da pozimi ne porabimo toliko energije za ogrevanje, poleti pa ne prihaja do pregrevanja prostorov, prav tako pa ne porabimo celega premoženja za hlajenje.
Kvalitetno zunanje stavbno pohištvo, še posebej vhodna vrata in energijsko učinkovita okna, so zato pomembna finančna naložba v prihodnost, s katero lahko na dolgi rok veliko prihranimo in nam nasploh dvignejo kvaliteto bivanja.