Lesena okna in pasivna gradnja
| Članek je bil prebran 2.744 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pasivna gradnja oziroma pasivne hiše danes že postajajo standard pri novogradnjah. V veliko primerih pa se skuša smernice pasivne gradnje upoštevati tudi pri obnovi dotrajanih objektov. Vsekakor je danes bolj čudno, če pri gradnji ne upoštevamo vidika energetske učinkovitosti kakor če se odločimo za pasivno zgrajene objekte.

Potek vgradnje lesenih okenDel pasivne hiše oziroma gradnje so tudi okna. Odveč je ponovno poudarjati njihovo nezanemarljivo vlogo pri izolaciji in zračenju prostorov. Veliko ljudi, ki se odločijo za gradnjo pasivne hiše, se hkrati odločijo tudi za vgradnjo lesenega stavbnega pohištva, torej tudi lesenih oken. Ena izmed nespornih prednosti takšne odločitve je, da je les naravni material. Gre za upoštevanje trajnostne naravnanosti, saj je proizvodnja, vgradnja in vzdrževanje lesenih oken okolju prijazna odločitev. Skoraj ne boste videli pasivne hiše, ki bi uporabljala materiale, ki pri svoji izdelavi oziroma proizvodnji povzročajo za okolje neugodne in škodljive vplive. Pasivna gradnja les uporablja tudi zato, ker je to material, ki v veliki meri zagotavlja dihanje prostorov. To ne pomeni, da lesena okna ne tesnijo in vas bo pozimi zeblo, poleti pa vam bo vroče, temveč gre za to, da lesena okna iz prostora vpijajo vlago, če je le te preveč, hkrati pa vlago tudi oddajajo nazaj v prostor, če jo je tam premalo. V tem smislu lesena okna prispevajo k vzpostavljanju optimalne temperature in vlažnosti prostorov, kar bistveno vpliva na človekovo počutje in storilnost.

Nekateri se za lesena okna lažje odločijo tudi zaradi subvencij, ki jih lahko pridobijo pri EKO skladu. Tudi to je gotovo dobrodošla spodbuda, ki ljudi prepriča, da gradijo ali obnavljajo v skladu s trajnostnim razvojem in z uporabo okolju prijaznih materialov.

© 25. 04. 2024 - Gen-evs.si. W3B, d.o.o..