Kaj storiti, ko udari gastritis?
| Članek je bil prebran 1.788 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Gastritis pomeni vnetje želodčne sluznice. Vnetje se pojavi, ker telo proizvaja preveliko želodčne kisline, ki nato napade stene sluznice in povzroča neprijetne bolečine (vnetje). Gastritis je lahko kronični (se ponavlja) ali pa akutni (se lahko pojavi samo enkrat v življenju). Bolezen je zelo neprijetna, če se pojavlja v kronični obliki, saj pomeni pogosto ponavljanje bolezenskih epizod. Taka oblika gastritisa močno poslabša kvaliteto življenja obolelega, saj vpliva na celotni prehranjevalni režim.

gastritisZakaj se gastritis pojavi?

Če bi se gastritisu želeli izogniti, potem je dobro vedeti, kaj vse spodbuja nastop te neprijetne bolezni. Vzrokov za bolezen je več, včasih je dovolj, da je prisoten samo eden, še pogosteje pa bolezen sproži kombinacija več vzrokov skupaj. Običajno so glavni krivci razni sprožilniki, ki so iritativne narave:

Včasih pa bolezen povzroča kronični refluks žolča iz dvanajstnika ali pa npr. okužba z nekaterimi bakterijami (npr. z bakterijo Helicobacter pylori). Zelo problematična so razna zdravila, ki lahko močno poslabšajo sposobnost sluznice, da bi se ta lahko ubranila pred agresivno želodčno kislino. Včasih se bolezen pojavi kot spremljajoč pojav pri nekaterih drugih boleznih, med njimi so npr. okužba z virusom HIV, Chronova bolezen, nekatere avtoimunske bolezni, ipd. Čeprav nekateri dolgo odlašajo z zdravljenjem gastritisa, pa lahko dolgotrajno nezdravljenje te bolezni povzroči veliko zdravstvene škode za bolnika. V končni fazi lahko to pripelje do resnih poškodb sluznice (razjede) ali celo do malignih sprememb na želodcu.

V kolikor se gastritis pojavi akutno (enkrat ali zelo poredkoma), potem posebno zdravljenje ni potrebno, se je pa smiselno držati gastritis diete, s katero močno preprečimo nastop bolezni. dobro je opustiti tudi nezdrave razvade, ki smo jih omenjali zgoraj. Akutni gastritis navadno mine sam od sebe.

Kako se ubraniti pred gastritisom?

Ker kar 85 % bolezni povzroča bakterija Helicobacter pylori, s katero se večina okuži že v otroških letih preko onesnažene hrane ali vode, se je temu zelo težko izogniti. Raziskave namreč kažejo, da naj bi se s to bakterijo okužil kar vsak 3 človek, zato je to tako pogost povzročitelj gastritisa. Enako težko se je ubraniti pred gastritisom, če ga povzročajo avtoimunske bolezni.

V kolikor pa bolezen povzročajo nezdrave razvade ali zdravila s katerimi blažimo vnetja, se pred gastritisom lahko ubranimo. Uporabljati lahko začnemo nekoliko blažja zdravila ali pa zdravila, ki so namenjena zaščiti želodčne sluznice. Za sebe naredimo največ tudi s tem, če kar se da zmanjšamo količino stresa, kateremu smo vsakodnevno podvrženi. Običajno je tudi sam način zdravljenja v celoti odvisen od ugotovitve, kaj bolezen sploh povzroča. Veliko lahko za zdravje naredimo tudi z gastritis dieto, s katero lahko omilimo bolečine in pomagamo spremeniti potek bolezni. Gastritis prehrana je malo ali nezačinjena, ni ocvrta ali zapečena. Pripravljena mora biti tako, da je kar se da lahka za naš prebavni sistem. Pomembno je tudi, da razbremenimo svoj prebavni sistem, kar pomeni uživanje manjših obrokov, katere enakomerno razporedimo preko celega dneva. Hrano naj bi uživali čim bolj počasi in v miru, brez kakršne koli naglice. Izogibati se je treba še slani ali sladki hrani, povečati pa je potrebno vnos mineralov in vitaminov. Za gastritis ni najbolje veliko uživati niti mleka ali izdelkov, narejenih iz njega. Prav tako bolezen poslabšuje bela moka oziroma izdelki, ki so narejeni iz nje. Za vse, kar morate vedeti o gastritisu pa Več v članku.

 

© 26. 04. 2024 - Gen-evs.si. W3B, d.o.o..